Forum Forum Dąbrowskiego Klubu Fantasyki  Bastion Strona Główna Forum Dąbrowskiego Klubu Fantasyki Bastion
Klub Miłośników Fantastyki w Dąbrowie Górniczej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

M'44 Campaign : Fall Gelb

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Dąbrowskiego Klubu Fantasyki Bastion Strona Główna -> Memoir '44 / Opis Rozgrywek
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CMDR Blue R
Moe hobby to pisanie postów A.I



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 2248
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Pią 22:18, 11 Gru 2009    Temat postu: M'44 Campaign : Fall Gelb

Gracze:
Oś: Finek (ja)
Alianci: Bienio

Rozegrane w piątek, 4 grudnia 2009 roku.

Prolog: Fall Gelb
Scenariusz numer 1: Bodange



10 Maj 1940
Po przekroczeniu Belgijskiej graniczy, Niemieckie jednostki 1DPanc i 2DPanc uderzyły na pozycje 1 dywizji strzelców Ardeńskich. 5 kompania dowodzona przez Majora Bricarta otrzymała rozkaz utrzymania się za wszelką cenę i osłonięcia wycofania się reszty regimentu. W Bodange, Wissembach i Strainchamps plutony strzelców ardeńskich stawiły opór Niemieckim atakom.

Warunki zwycięstwa: 5 Medali
Oś: 5 kart dowodzenia, zaczyna
Alianci: 4 karty dowodzenia.



Bitwa:
Wojska Osi uderzyły na początku na całej linii (kolor czerwony). Piechota dość szybko opanowała Wissembach i Strainchamps, ponosząc niewielkie straty. Jednak rajd czołgów w kierunku Bodange zakończył się katastrofą. Niedługo po przekroczeniu reszki Sure, czołgi dostały się pod ogień umiejscowionej na wzgórzach artylerii. Pułk pancerny został całkowicie zniszczony.
Widząc przebieg sytuacji dowódca Osi skierował uderzenie na Bodange od strony rzeki (kolor niebieski). Doszło do krwawych walk o miasto, w których zginęło wielu żołnierzy Wermachtu. Jednak, aby odeprzeć atak, Belgowie musieli przerzucić większość sił do Bodange, pozostawiając do obrony drogi i przepraw pod Wissembach tylko 1 pluton! (naprzeciw nich stały potężne siły piechoty i czołgów). Belgom udało się odepchnąć Niemców od Bodange, ale był to krótkotrwały sukces.
Panzery 2 DPanc przekroczyły rzekę Sune (kolor brązowy) i zaatakowały z zaskoczenia Belgijskich żołnierzy wracających na pozycje obronne.

Podsumowanie:
Strzelcy Ardeńscy dzielnie odpierali Niemieckie ataki aż do popołudnia. Ostatecznie, otoczeni i pozbawieni amunicji, nieliczni ocaleli nie mieli wyboru oprócz poddania się. Jednakże zatrzymali niemieckie Panzery na cały dzień.

Niewielka wygrana Niemców.
Przebieg bitwy 5:4 na korzyść Niemców
Zniszczone oddziały ciężkich czołgów Aliantów:0 (+0)
Zniszczone oddziały Panzerów: 1 (+0)
Zdobyte medale (Alianci): 0 (-2)
Zdobyte medale (Oś): 0 (+0)
Przebieg Kampanii: 5:2 na korzyść Niemców

Rozdział I: Operacje Powietrzno-desantowe
Scenariusz numer 2: Fort Eben-Emael

[link widoczny dla zalogowanych]

10 Maj 1940
O świcie 10 maja 1940, 9 szybowców DFS-230 wylądowało na warowni Eben Emael, który bronił mostów na Mozie w okolicach Maastricht. Niemieccy komandosi natychmiast uderzyli na swoje cele - kopulaste wieże i stanowiska karabinów maszynowych, umiejscowione na forcie - za pomocą ładunków kumulacyjnych.

Warunki zwycięstwa: 5 Medali (alianci)/6 Medali (wojska Osi)
Oś: 5 kart dowodzenia, zaczyna
Alianci: 5 kart dowodzenia

Bitwa:
Pomimo zaskoczenia wojska Belgijskie natychmiast przystąpiły do kontruderzenia na podkładających ładunki saperów. Szczęśliwie dla Belgów, ogień z karabinów uszkodził przewody, którymi miały być detonowane niemieckie ładunki, dzięki czemu zniszczeniu uległa tylko niewielka część fortu.

Podsumowanie:
Belgijscy żołnierze dość szybko przejęli inicjatywę i zabili, bądź wzięli do niewoli wszystkich niemieckich komandosów. Klęska operacji desantowej w Forcie Eben-Emael oznaczała, że nie udało się szybko zneutralizować Belgijskiej obrony w tym puncie, co miało ogromne znaczenie w dalszym przebiegu operacji, podczas której decydująca miała okazać się szybkość.

Decydująca klęska Niemiec
Przebieg bitwy 2:5 na korzyść Aliantów
Zniszczone oddziały ciężkich czołgów Aliantów:0 (+0)
Zniszczone oddziały Panzerów: 1 (+0)
Zdobyte medale (Alianci): 0 (-2)
Zdobyte medale (Oś): 1 (+0)
Przebieg Kampanii: 7:7 Remis


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Piotras_Binias
All Inclusive



Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 288
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 23:33, 11 Gru 2009    Temat postu:

Pierwsze starcie zakończyło się klęską Belgów, aczkolwiek ilość punktów nie odzwierciedlała aż przewagi Niemców. W drugie bitwie o Eben Emael, moi dzielni Belgowie pokonali spadochroniarzy niemieckich i w ten sposób zmienili historię



oto mapka tego wydarzenia, niestety nie pamiętam w jaki sposób atakowałem jednostki Finka, więc mam nadzieję, że mi wybaczy sposób w jaki przedstawiłem tę bitwę Very Happy


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Piotras_Binias dnia Pią 23:37, 11 Gru 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CMDR Blue R
Moe hobby to pisanie postów A.I



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 2248
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Czw 20:32, 24 Gru 2009    Temat postu:

Rozegrane w środę, 23 grudnia 2009 roku.

Scenariusz numer 3: Unternehmen Niwi

[link widoczny dla zalogowanych]

10 Maj 1940
Aby plan rozcięcia wojsk alianckich na pół się powiódł, Panzery z grupy Von Kleista musiały przekroczyć Ardeny. Kluczem operacji była szybkość szturmu: Panzery musiały osiągnąć Mozę do 15 maja. Aby pomóc utrzymać kalendarz dowództwo generalne przeprowadziło operację powietrzno-desantową, której celem było zdobycie ważnych skrzyżowań dróg, aby Panzery nie musiały martwić się o stanowiska obronne Strzelców Ardeńskich. Zrzuceni z maszyn Fieseler "Storch" (2 żołnierzy i 1 pilot na maszynę!) niemieccy żołnierze zdobyli ważne dla ruchu skrzyżowania w pobliżu Nives i Witry. Ich celem było zneutralizowanie oporu i odparcie Belgijsko-Francuskich kontrataków.

Warunki zwycięstwa: 5 medali
Oś: 5 kart dowodzenia
Alianci: 5 kart dowodzenia, zaczynają

Wezwane posiłki:
Oś: Oddział pancerny w lesie obok drogi na Bodange[1 żeton posiłków]; 2 dodatkowe oddziały pancerne na drogach do Bodange i Holange (dostępne po 3 zdobytym medalu)
Alianci: Stacjonujące poza planszą ciężkie czołgi francuskie Char B1-bis [ koszt 0 (Bienio rzucił 2 gwiazdy),
1 dodatkowy oddział piechoty (nagroda za poprzednie zwycięstwo) na polu z "exit"



Bitwa:
Na początku bitwy Alianci mieli wyraźną przewagę. Początkowe natarcie na całej linii zostało jednak dość szybko zatrzymane. Atak w kierunku Leglise został zatrzymany przy dość dużych stratach po obu stronach. Jednak niemieccy spadochroniarze nie dopuścili Belgów w pobliże Leglise. Atak w kierunku Witry miał jeszcze bardziej tragiczny przebieg. Początkowy szturm został zatrzymany nagłym pojawieniem się Panzerów, które pędząc przed siebie z maksymalną szybkością przedarły się w kierunku drogi do Neufchateau i nim ciężkie francuskie czołgi Char B1 przybyły, niemieckie Panzery znalazły sie za liniami wroga. Miało to ogromne znaczenie dla powodzenia operacji. Jedynie atak wojsk Francusko-Belgijskich w kierunku Nives zakończył się powodzeniem. Pod naporem czołgów i piechoty Niemieccy spadochroniarze zostali zmuszeni do wycofania się w kierunku Hollage. Pod Nives doszło do pierwszego w całej kampanii pojedynku czołgów Francuskich (głównie typu Somua S-35) i Niemieckich (głównie typu PzKpfw II). Nagłe uderzenie niemieckich wojsk pancernych było dla francuzów ogromnym zaskoczeniem. Francuscy dowódcy nie starali się toczyć walki i duża częśc francuskich czołgów została zniszczona. Jednak francuscy żołnierze, którzy zajęli Nives zaczęli okopywać się w mieście, co na kilkanaście godzin zatrzymało ruch Panzerów z Hollange.

Podsumowanie
Niemieccy spadochroniarze (poza Nives) utrzymali pozycje, umożliwiając dywizjom pancernym marsz ku Mozie. Dodatkowo niemieckie czołgi, które kierowały się do Neufchateau zmusiły większość wojsk Belgijskich do wycofania. Kontratak Belgijsko-Francuski, pomimo znaczącego sukcesu pod Nives, został zaprzepaszczony. Wojska Niemieckie osiągnęły Mozę zgodnie z planem, pomimo trudności z przełaniem obrony pod Maastricht, gdzie wojska Belgijskie stawiały zacięty opór (patrz Fort Eben-Emael). Niemniej niektórzy historycy twierdzą, że gdyby wojskom francuskim nie udało się zająć Nives, wojska niemieckie mogły osiągnąć Mozę nawet 13 Maja.

Mały komentarz:
Wyczytałem, ze Bodnage nie liczy się do tej części kampanii*... Tamto zwycięstwo daje mi po prostu 1 punkt w ogólnej punktacji kampanii, która określa całkowite zwycięstwo. Tak samo będzie działać Dunkierka. Aha. I czołgi, które przebiły się, liczą się jako "objektiv". Zła wiadomość, ze już więcej celów nie mam (dla mnie).. Bo były 4xForty+2xCzołgi=6... Tylko teraz... co, jak ja bym przyzwał więcej tych czołgów i zrobiłbym 9/6 medali.... Choć do tego musiałbym użyć wszystkich żetonów... I dodatkowo skoro czołgi mogę wezwać na 2 medale przed końcem... Kurka wodna... Chyba tego, ze wezwę wsparcie pancerne nikt nie przewidział... Na to pytanie, aby dostać odpowiedź chyba muszę post na forum Memoira napisać... (mały dopisek:)
[link widoczny dla zalogowanych]
No i w tej części kampanii nie liczy się Panzerów/Ciężkich czołgów.
Mądry Finek po ściągnięciu kart Wielkiej Kampanii, co?
Więc na razie wygląda to tak:

Niewielka wygrana Niemców.
Przebieg bitwy 5:4 na korzyść Niemców
Zdobyte medale (Alianci): 1 (-1) [zdobyto 1 medal Nives]
Zdobyte medale (Oś): 2 (+1) [zdobyto 1medal; Panzery, które się przebiły]
Przebieg Kampanii (1 rozdział) : 8:8 Remis
Posiłki (Alianci): 2 (+0)
Posiłki (Oś): 4 (+1)
Przebieg Kampanii (całość): 1:0 dla Niemców [przebieg zmieni się dopiero po kolejnym rozdziale]



*Ma to dość duży wpływ na dalszą grę. Bo rzucałem 1 kością więcej w Eben-Emael (gdzie wogóle nie powinno być rzutu; choć tam akurat rzuty się zzerowały, więc akurat wyszło bez rzutu). I tu też rzucałem z 1 kością za dużo... I tu już miało wpływ... Bo chyba rzucaliśmy na straty, nie? Coś mi 1 karta mniej świta po oczkach.
Dlatego proponuję, że za to w następnej bitwie ty Bienio dostaniesz 1 kość więcej, a na ostatni scenariusz już będziemy rzucać normalnie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez CMDR Blue R dnia Pią 13:30, 25 Gru 2009, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CMDR Blue R
Moe hobby to pisanie postów A.I



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 2248
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Wto 22:03, 29 Gru 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Bienio... My tej jednostki nie zapomnieli? Bo jakoś nie pamiętam jej działań.... Ani w rewanżu, ani w kampanii.


Rozegrane we wtorek, 29 grudnia 2009 roku.

Scenariusz numer 4: Lotnisko Valkenburg
[link widoczny dla zalogowanych]

10-15 Maj 1940
Inwazja na Holandię rozpoczęła się od wielkiej operacji powietrzno-desantowej. Spadochroniarze z 7 Fieger Division dostało zadanie zajęcia kilku mostów, aby otworzyć drogę dla jednostek zmotoryzowanych. Plan zakładał także zajęcie głównych lotnisk otaczających Hagę, aby zapewnić możliwość dostarczenia posiłków.

Spadochroniarze z 2-go Fallschrmjager Regiment zostali zrzuceni nad Valkenburgiem i zajęło lotnisko. Gdy dotarły pierwsze posiłki (47 Regiment Piechoty), samoloty lądowały na błotnistym gruncie i zostały szybko zniszczone przez Holenderską Artylerię. Pozostałe samoloty porzuciły plan lądowania w Valkenburgu i skierowały się na inne lotniska. Osamotnieni niemieccy spadochroniarze z bardzo słabym zaopatrzeniem zostali zmuszeni do obrony do czasu kapitulacji Holandii (15 maj). W międzyczasie Holendrzy przypuścili kilka kontrataków, aby odzyskać lotnisko.


Warunki zwycięstwa: 6 medali
Oś: 5 kart dowodzenia, zaczynają [i modlą się o kartę DIG IN]
Alianci: 5 kart dowodzenia

Wezwane posiłki:
Oś: Oddział pancerny w lesie [1 żeton posiłków];
Artyleria przy lotnisku [1 żeton posiłków]
Alianci: czołgi pod miastem [1 żeton]

Przewagi:
Oddział Niemiecki na głównym polu lotniska ma tylko 3 figurki
Oddział niemiecki pancerny ma tylko 2 figurki
Holendrzy zaczynają grę z 4 kartami, ale dobierają 2 karty po pierwszej rundzie.

Bitwa:
Główne uderzenie Holenderskie skierowało sie na Valkenburg, który dośc szybko został zdobyty. Holenrzy przystąpili do oblężenia lotniska, powoli zacieśniając pętlę. Już nad ranem 12 maja 1940 roku pas startowy był w zasięgu dział czołgów i ciężkich karabinów Holenderskich, co uniemożliwiało jakiekolwiek wsparcie. Tego samego dnia spadochroniarze po raz ostatni zostali wsparci przez Luftwaffe. Dowództwo Niemieckie uznało najwyraźniej bitwę o lotnisko Valkenburg za przegraną. Jednak żołnierze 7-mej dywizji spadochronowej nie zamierzali się poddać. Krwawe walki stoczono w okolicy Wassenaar, jak i od strony Leiden, gdzie Niemcy bronili się aż do końca 13 maja 1940 roku, powoli ustępując naporowi wojsk Holenderskich.

Podsumowanie:
Wieczorem 13 maja 1940 roku sytuacja Niemców była tragiczna. Prawie wszystkie ocalałe jednostki, gnieździły się na małym obszarze, okopani na terenie lotniska. Wybawieniem dla nich okazała się kapitulacja Holandii. Ciężko wyznaczyć zwycięzcę tej bitwy. Większość historyków upiera się, że zwycięstwo należy przypisać Holendrom, którzy dość szybko zdławili możliwość zaopatrzenia spadochroniarzy, a tym samym wyeliminowali możliwość przejęcia inicjatywy przez spadochroniarzy, którzy zostali zmuszeni do obrony, nie mogąc podjąć żadnych działań ofensywnych

Wygrana Aliantów
Przebieg bitwy 6:4 na korzyść Aliantów
Zdobyte medale (Alianci): 1 (-1)
Zdobyte medale (Oś): 2 (+1)/ 1 (+0) [jeżeli Panzer jest nieliczony]
Przebieg Kampanii (1 rozdział) : 14:12 na korzyść Aliantów
Posiłki (Alianci): 2 (+0)
Posiłki (Oś): 2 (-2)


Scenariusz numer 5: Mosty Moerdijk
[link widoczny dla zalogowanych]

10 Maj 1940
Niemieccy Spadochroniarze z 1 Fallschirmjager Regiment zostali zrzuceni niedaleko Moerdijk i Dordrecht, aby zająć mrosty, które były bramą do Rotterdamu i Vesting Holland (Forteca Holandia). Operacja w Moerdijk okazała się sukcesem i mosty z łatwością zostały zajęte. Pod Dordrecht Holenderscy żołnierze próbowali wysadzić mosty, jednak mieli zbyt małe siły, aby utrzymać most i zostali odparci. Przez 2 długie dni Niemieccy spadochroniarzy odpierali znaczną liczbę kontrataków Holendrów, którzy byli zdeterminowani, aby przejąć i wysadzić mosty. Spadochroniarze musieli utrzymać mosty do czasu przybycia 9 dywizji Pancernej.


Warunki zwycięstwa: 5 medali
Oś: 5 kart dowodzenia
Alianci: 5 kart dowodzenia, zaczynają

Wezwane posiłki:
Oś: [<cenzura> kości] okopanie 2 jednostek [2 jednostki na środkowej flance, które NIE SĄ w miastach
Alianci: oddział czołgów niedaleko Wieldrecht oraz 1 jednostka piechoty w rezerwie (nie dołączyli do bitwy)



Bitwa:
Pierwszy Holenderski kontratak [10 maj 1940] został skierowany wieczorem na mosty w Dordrecht. (kolor czerwony, z lewej) Holendrom dość szybko udało się zająć jeden kraniec mostu, jednak drugi ciągle pozostawał w rękach Niemców. Nocny wypad Niemców na Dordrecht zaowocował krwawą bitwą, która jednak pozostała nierozstrzygnięta. Holendrzy próbowali jednak wysadzić most w Dordrecht, jednak nie udało im się. Jedynym sukcesem Holendrów było zdobycie przyczółka na drugim końcu mostu za pomocą ataku pancernego, ale most ciągle był pod ostrzałem niemieckim, który uniemożliwiał podłożenie ładunków.
Drugi kontratak [11 maj 1940] (czerwony, z prawej) zgrał się z przybyciem pojazdów zwiadowczych 9 dywizji Pancernej (zielony). Holendrzy rozpoczęli natarcie z dwóch kierunków, mając nadzieję, że takie rozbicie sił pozwoli na łatwiejsze zdobycie mostów. Jednak Niemieccy spadochroniarze zdążyli się umocnić i odpierali wszystkie ataki Holenderskie. 12 maja 1940 nad ranem do mostu Moerdijk zbliżyły się pojazdy zwiadowcze 9 Dywizji pancernej. Holenderska piechota nacierająca na mosty zorganizowała zasadzkę i zaatakowała nadciągające wozy bojowe w bezpośrednim starciu (Holenderscy żołnierze wspominają, że strzelali przez włazy i wrzucali granaty do środka pojazdów). Większość wozów została zniszczona, a nieliczne zostały zmuszone do ucieczki.

Podsumowanie:
Dopiero przybycie 9 Dywizji Pancernej umożliwiło Niemcom odetchnięcie. Nacierające od strony Bredy czołgi dość szybko przeprawiły się przez most w Moerdijk i zmusiły do wycofania Holendrów próbujących wciąż wysadzić most w Dordrecht, o który od 2 dni trwały zacięte walki. Holendrom nie udało się wysadzić żadnego z mostów, co pozwoliło Niemcom na kontynuowanie ofensywy.

Niewielka wygrana Niemców
Przebieg bitwy 5:4 na korzyść Niemców
Zdobyte medale (Alianci): 1 (-1)
Zdobyte medale (Oś): 2 (+1)/ 1 (+0) [jeżeli Panzer jest nieliczony]
Przebieg Kampanii (1 rozdział) : 18:16/17 na korzyść Aliantów
Posiłki (Alianci): 0 (-20)
Posiłki (Oś): 2 (+0)

Podsumowanie I rozdziału:
Niewielka wygrana Aliantów

Pomimo świetnego planu spadochroniarzom nie udało się osiągnąć zamierzonych celów. Mocno dał się odczuć nieudany atak na fort Eben-Emael, który znacząco utrudnił możliwość forsowania Mozy przez Niemców. Luksemburg, Holandia i Belgia jednak zostały podbite przez Niemców, co otwierało im drogę do ataku na Francję z ominięciem Linii Maginota. Jednak opóźnienia w krajach Beneluksu dały o sobie znać w dalszym biegu kampanii.

Koniec rozdziału 1.

Przebieg Kampanii (całość): 1:1 Remis
Uzyskane przewagi:
Ponieważ droga do Arden nie została zabezpieczona dla Panzerów na czas, są opóźnienia w ich ruchu na front. W konsekwencji Niemcy nie mogą wezwać czołgów jako posiłki DO KOŃCA kampanii....


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez CMDR Blue R dnia Wto 22:04, 29 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Piotras_Binias
All Inclusive



Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 288
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 7:44, 30 Gru 2009    Temat postu:

wspaniała walka, aczkolwiek wczoraj jak wychodziliśmy było 1:0 dla Alaintów w kampanii, czyli niewielkie zwycięstwo moich wojsk Smile. Najbardziej jednak podobało się wykorzystanie czołgów niemieckich, po wkroczeniu na planszę, zostały przez fanatyków holenderskich po prostu rozniesione w pył i że tak powiem skończyło się ich wojowanie Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CMDR Blue R
Moe hobby to pisanie postów A.I



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 2248
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Śro 9:55, 30 Gru 2009    Temat postu:

Cytat:
wspaniała walka, aczkolwiek wczoraj jak wychodziliśmy było 1:0 dla Alaintów w kampanii, czyli niewielkie zwycięstwo moich wojsk Smile.



Nie zapominaj o +1 dla Niemców za zwycięstwo w Bodange. No i napisałem, że I rozdział to Niewielka wygrana Aliantów.

No ale

0:1 - za Bodange
plus
1:0 - za Operacje Lotnicze

-----

1:1 w Kampanii


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Piotras_Binias
All Inclusive



Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 288
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:46, 30 Gru 2009    Temat postu:

Bodange to była tylko przygrywka i z tego co pamiętam to nie wchodzi ona do kampanii. Za to dzisiaj Alianci okazali się godnymi następcami swoich prawdziwych odpowiedników, Armia Francuska poniosła dotkliwą klęskę, jak zwykle można by rzec Smile, cóż Belgowie i Holendrzy mogli zmieniać historię, Francuzi jak widać nie Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CMDR Blue R
Moe hobby to pisanie postów A.I



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 2248
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Śro 16:04, 30 Gru 2009    Temat postu:

Cytat:
Bodange to była tylko przygrywka i z tego co pamiętam to nie wchodzi ona do kampanii.


Nie wchodzi do 1 rozdziału. Ale liczy się jako 1 punkt kampanii. Tak samo Dunkierka będzie się liczyć


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CMDR Blue R
Moe hobby to pisanie postów A.I



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 2248
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Śro 22:55, 30 Gru 2009    Temat postu:

Rozdział II: Dywersja
Scenariusz numer 6: Bitwa o Hannut-Merdorp

[link widoczny dla zalogowanych]

14 maj 1940 (gra mówi 13 maj, ale cóż. Mam opóźnienia)
Po przekroczeniu Mozy w Maasstricht, 4 dywizja pancerna doarła do regionu Hannut. Niemcy zmierzyli się z francuskim korpusem kawalerii Generała Priouxa, który ruszył na Belgię jako część planu Dyle. Do bitwy obie strony ściągnęły możliwe posiłki. Francuzom na pomoc przybyły oddziały zwiadowcze z kilku dywizji piechoty, podczas gdy Niemców wsparła 3 dywizja pancerna i 6 dywizja piechoty. Luftwaffe kontrolowało niebo nad polem bitwy, zadając poważne straty francuzom. Wieczorem 14 maja 1940 roku doszło do decydującego starcia, w którym Francuzi starali się opóźnić marsz Niemców, aby przygotować linie obrony. 3 lata przed Kurskiem pod Hannut doszło do bitwy z udziałem prawie 1500 czołgów.

Wezwane posiłki:
Alianci: Czołgi na środku mapy [1 żeton zwycięstwa]
Oś: Brak

Warunki zwycięstwa: 6 medali
Oś: 5 kart dowodzenia, zaczynają
Alianci: 4 karty dowodzenia



Bitwa:
Pierwszy etap bitwy składał się z boju oddziałów zwiadowczych pod Hannut (kolor czerwony), który ukazał Niemcom, że Francuzi wykorzystali ich opóźnienie w Ardenach i zdążyli się okopać. Generałowie Niemieccy spróbowali uderzenia od flanki (kolor fioletowy), ale Francuski kontratak pancerny znów pokrzyżował ich plany. W godzinach popołudniowych główne uderzenie zostało skierowane bezpośrednio z Hannut na Merdorp (kolor niebieski). Piechota Niemiecka wspierana ogniem artylerii i Panzerów parła przed siebie z dużym impetem, ale znów Francuski kontratak pancerny zatrzymał ofensywę i zmusił Niemców do wycofania z przedpola Merdorp do połowy drogi między miastami (kolor żółty). Wojska Francuskie były stale naciskane na całej długości linii, starając się jak najdłużej utrzymać linię. Dopiero wieczorny atak Niemiecki (kolor zielony) pozwolił przebić się na flance i zagrozić wojskom francuskim okrążeniem.

Podsumowanie:
Francuskie działania rzeczywiście opóźniły marsz Niemców i pozwoliły na umocnienie się pozostałych wojsk, ale zostały okupione ciężkimi stratami. Francuscy żołnierze, zagrożeni otoczeniem, zostali zmuszeni do wycofania się do Gembloux, gdzie doszło do kolejnej konfrontacji.

Wygrana Niemców
Przebieg bitwy 6:4 na korzyść Niemców
Zniszczone jednostki Panzerów (Alianci): 2 (+0)
Zdobyte medale (Oś): 0 (+0)/ 1
Przebieg Kampanii (1 rozdział) : 6:4 na korzyść Niemców
Posiłki (Alianci): 1 (-1)
Posiłki (Oś): 3 (+0)


Scenariusz numer 7: Opór w Gembloux
[link widoczny dla zalogowanych]

15 Maja 1940
Podczas gdy Oddziały Kawalerii "Prioux" walczyły pod Hannut, oddziały piechoty z 1 armii generała Blancharda osiągnęły LPR (Ligne Principale de Defense), która była główną linią obrony rozstawioną wzdłuż linii kolejowej Bruksela-Namur. 1 dywizja zmotoryzowano została rozmieszczona pomiędzy Gembloux i Ernage, a 15 dywizja zmotoryzowana pomiędzy Gemboux i Beuzet. Niemcy osiągnęli tą linię nad ranem 15 maja 1940 (kolor czerwony na zdjęciu poniżej). Po nawałnicy artyleryjskiej zaatakowały Stukasy. Następnie do ataku ruszyły Panzery z 3 i 4 Dywizji Pancernej.

Warunki zwycięstwa: 7 medali
Oś: 6 kart dowodzenia, zaczynają
Alianci: 5 kart dowodzenia



Bitwa:
Niemieckie uderzenie (kolory niebieski i fioletowy) zostało przeprowadzone na całej długości frontu. Francuskie czołgi próbowały kontratakować (kolor zielony), ale szybko zostały wyeliminowane. Jednak na odcinki 15 dywizji zmechanizowanej wojska Niemieckie zatrzymały się pod Gembloux i Beuzet. Francuscy dowódcy uznali, że kontratak pancerny zadał wrogowi tak dotkliwe straty, że zmusił go do zatrzymania ofensywy (kolor niebieski). Tymczasem Niemieckie dowództwo nakazało zatrzymać natarcie na tej flance i zaatakować linię frontu pomiędzy Ernage i Gembloux, gdzie rozmieszczona została 1 dywizja zmechanizowana. (kolor fioletowy). Front został dość szybko przełamany i wojska Niemieckie mogły ruszyć do dalszego natarcia w kierunku Cotril-Noirmont, które równie szybko zostało zdobyte.

Podsumowanie:
Rozbicie 1 dywizji zmechanizowanej było poważnym ciosem dla francuskiej obrony. Niemieckie wojska "ominęły" Gembloux, zagrażając miastu okrążeniem. Generał Blanchard w obliczu zaistniałej sytuacji został zmuszony do odwrotu z przygotowanych pozycji obronnych. Przerwanie frontu przez Niemieckie Dywizje Pancerne było decydujące w tej części operacji.

Decydująca Wygrana Niemców
Przebieg bitwy 7:3 na korzyść Niemców
Zniszczone jednostki Panzerów (Alianci): 4 (+1)
Zdobyte medale (Oś): 0 (+0)
Przebieg Kampanii (1 rozdział) : 13:8 na korzyść Niemców
Posiłki (Alianci): ? <straciłem rachubę>
Posiłki (Oś): 3 (+0)


Scenariusz numer 8: Okopani na Dyle
[link widoczny dla zalogowanych]
15 Maj 1940
Na ranem 15 maja, jako część planu Dyle, Generał Dame rozkazał 2 dywizji piechoty północnoafrykańskiej okopać się wzdłuż rzeki Dyle w pobliżu mostu kolejowego. Niemieccy żołnierze zdołali zająć tory, ale nie udało im się przekroczyć rzeki. Popołudniem Niemieccy żołnierze przystąpili go kolejnego ataku.

Posiłki:
Alianci (zgubiłem się)
Oś: 1 jednostka elitarnej piechoty (1 żeton)

Warunki zwycięstwa: 5 medali
Oś: 6 kart dowodzenia, zaczynają
Alianci: 5 kart dowodzenia



Bitwa:
Wojska Niemieckie najpierw uderzyły na Court St-Etienne, zmuszając wroga do wycofania się poza rzekę Dyle (kolor niebieski). Uderzenie to miało odwrócić uwagę wroga od prawdziwego celu ataku (kolor fioletowy). Niemieccy żołnierze sforsowali rzekę pod Limal, gdzie doszło do krwawego starcia z wrogiem. Wojskom Wehrmachtu udało się pokonać wroga i ruszyć dalej w kierunku Limelette, które w ciężkich walkach również zostało zdobyte.

Podsumowanie:
2 dywizja piechoty północnoafrykańskiej została zagrożona atakiem od flanki i zmuszona do wycofania. Niemniej przez pierwsze kilka godzin zatrzymywała wojska niemieckie, zadając im dość duże straty. Jednak wciąż było to za mało, aby zatrzymać impet Niemiecki.
Podczas gdy 6 armia Niemiecka zatrzymała najlepsze jednostki francuskie, Niemieckie Panzery przekroczyły Ardeny, kierując się za linie wroga, a tym samym zmuszając wojska Francuskie do wycofania. W tym czasie ocalałe resztki Belgijskiej armii wycofywały za rzekę Lys, ich ostatnią linię obrony, gdzie doszło do ostatniego boju Armii Belgijskiej.

Wygrana Niemców
Przebieg bitwy 5:3 na korzyść Niemców
Zniszczone jednostki Panzerów (Alianci): 4 (+1)
Zdobyte medale (Oś): 0 (+0)
Przebieg Kampanii (1 rozdział) : 18:11 na korzyść Niemców
Posiłki (Alianci): ? <straciłem rachubę>
Posiłki (Oś): 3 (+0)

Następna bitwa:
Bitwa o Lys, ostatnia Bitwa Belgijskiej Armii


I kilka słów od Ojca Prowadzącego:
Bienio? Ile razy użyłeś posiłków? Raz, czy dwa?

A ponieważ Bienio nie jest w stanie zdobyć już medali na zwycięstwo, wygląda to następująco:
Mam minimalne zwycięstwo w kieszeni. Jak zdobędę 2 medale, mam już normalne zwycięstwo. Niemniej, jeżeli Bienio zdobędzie 2 medale, odbiera mi możliwość osiągnięcia decydującego zwycięstwa.

I przejrzałem następne kampanie. Trochę się boję dwóch gier do 6, gdzie ja MUSZĘ zdobyć cel i mogę mieć nawet 20 medali, a nie wygram, jeżeli go nie zdobędę, więc... Raczej zagramy Przekraczanie Mozy jako 3 i ostatnią kampanię. Ale jeszcze pomyślę. Mam czas.... Bo w sumie niby MUSZĘ zdobyć, ale mam też sporą przewagę... Taki "ciekawy" rodzaj rozsądzania... A może po prostu oba zagramy z Bieniem? I na koniec Dunkierkę niezależnie?

EDIT
Khem, Khem. Jeżeli wygram 1 scenariusz w przekraczaniu Mozy, gramy scenariusz, gdzie.... MUSZĘ przejechać przez mapę. Jeżeli tego nie zrobię i przegram... Przegrałem kampanię... Khem, khem. Może tamta wcześniejsza nie jest taka zła?

Ale to dopiero w nowym roku.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez CMDR Blue R dnia Czw 13:08, 31 Gru 2009, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Piotras_Binias
All Inclusive



Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 288
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:07, 31 Gru 2009    Temat postu:

Finek, w drugiej bitwie było 7:3, a nie 7:2

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CMDR Blue R
Moe hobby to pisanie postów A.I



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 2248
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Czw 13:08, 31 Gru 2009    Temat postu:

Literówka. Ale w przebieg kampanii już poprawnie wpisałem 13:8 (4+3+1) Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CMDR Blue R
Moe hobby to pisanie postów A.I



Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 2248
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Śro 16:26, 13 Sty 2010    Temat postu:

Scenariusz numer 9: Bitwa o Lys
[link widoczny dla zalogowanych]
23-27 Maj 1940
23 Maja ocalałe resztki małej armii Belgijskiej wycofały się poza rzekę Lys, ich ostatnią linię obrony. 1 dywizja strzelców ardeńskich została rozmieszczona pomiędzy Lootenhulle i Vinkt. Nad ranek 25 maja, Niemiecka piechota z 255 dywizji piechoty przekroczyła kanały w Meigem i skierowała się na Vinkt.

Posiłki:
Alianci: 1 jednostka piechoty+1okop
Oś: 2 artylerie na flankach, 1 piechota w rezerwie.


Warunki zwycięstwa: 6 medali
Oś: 6 kart dowodzenia, zaczynają
Alianci: 5 kart dowodzenia

[link widoczny dla zalogowanych]
Bitwa:
Gdy tylko niemiecka artyleria zaczęła ostrzeliwać Zeveren, Belgowie opuścili pozycję, co sztab Niemiecki odebrał jako ucieczkę (kolor niebieski). Wojska Niemieckie natychmiast rozpoczęły marsz na Vinkt (kolor czerwony), który został szybko zatrzymany nagłym kontratakiem Belgijskim. (kolor jasnobrązowy) Zadając poważne straty wrogowi, Belgowie odepchnęli Niemców za kanał.

Podsumowanie:
Jednak straty poniesione pod Meigem były bardzo poważne i uniemożliwiły dalszy kontratak. Wojska Niemieckie także zostały poważnie osłabione. Belgowie wycofali się do Vinkt, gdzie okopali się do dalszej obrony. Jednak dopiero 27 maja Niemcy byli w stanie kontratakować.
Bohaterska postawa Belgów pozwoliła na zatrzymanie kilku Niemieckich dywizji, co pozwoliło części wojsk francusko-brytyjskich na przegrupowanie się.

Minimalna Wygrana Aliantów
Przebieg bitwy 6:5 na korzyść Aliantów
Zniszczone jednostki Panzerów (Alianci): 4 (+1)
Zdobyte medale (Oś): 0 (+0)
Przebieg Kampanii (1 rozdział) : 24:17 na korzyść Niemców
Posiłki (Alianci): 1
Posiłki (Oś): 0 (-3)

Podsumowanie II rozdziału:
Wygrana Osi

Pomimo bohaterskiej postawy Belgów, front francuski został załamany. Po przedarciu się pod Gembloux wojska Niemieckie, zarówno te, które miały dokonać dywersji, jak i główne siły pancerne, wdarły się poza pozycje francuskie, otwierając sobie drogę do otoczenia armii Francuskiej i Brytyjskiego korpusu Ekspedycyjnego. W czasie, gdy Belgowie cały czas stawiali opór w Vinkt, 7 Dywizja Pancerna Generała Rommela....

Przebieg Kampanii (całość): 3:1 na korzyść Niemców.
Uzyskane przewagi:
Ponieważ droga do Arden nie została zabezpieczona dla Panzerów na czas, są opóźnienia w ich ruchu na front. W konsekwencji Niemcy nie mogą wezwać czołgów jako posiłki DO KOŃCA kampanii....
Następna kampania: "Cięcie Sierpem"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Piotras_Binias
All Inclusive



Dołączył: 15 Paź 2009
Posty: 288
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:25, 16 Sty 2010    Temat postu:

tak jak przewidziałem armia francuska poniosła klęskę, jak słusznie zauważył Finek dzielna postawa Holendrów i Belgów nie zmieniła historii kampanii roku 1940, pod Dunkierką, francuzi (wiem piszę z małej litery ale to specjalne, bo przegrali) przegrali w pięknym stylu Very Happy. Cóż, to już historia, teraz z Finkeim gramy mały rewanż, teraz to Ja jestem Niemiaszkiem, i jak na razie wygrywam Smile, chyba Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
HubertZal
Ciura Obozowa



Dołączył: 30 Sty 2010
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: DG

PostWysłany: Sob 19:39, 30 Sty 2010    Temat postu:

Ciekawe ale taktyki najlepsze Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Dąbrowskiego Klubu Fantasyki Bastion Strona Główna -> Memoir '44 / Opis Rozgrywek Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin